Vedeli ste, že existujú mačky s takpovediac aristokratickým pôvodom? Tak ako u psov, aj u mačiek je zavedený systém chovu s papiermi, teda s doložiteľnými generáciami. Teraz sa pozrieme na najobľúbenejšie plemená elegantných mačičiek s rodokmeňom. Takýchto plemien, mimochodom, poznáme 45 oficiálne uznaných plemien s vlastným štandardom.
- Britská mačka
Kto by nepoznal šedú mačičku s guľatou hlavičkou, malým vzrastom a priateľskou povahou? Presne taká by mala byť pravá britka. Má krátku srsť, dožíva sa až dvadsať rokov a je vhodná k deťom. Niektorí chovatelia tvrdia, že ten, kto šľachtil toto plemeno musel niekde dávno do pokrvnej línie primiešať aj plyšového medveďa. Naozaj v rodokmeni nájdeme mačky zo starovekého Ríma, ktoré sa krížili s pôvodnými mačkami na Britských ostrovoch. Chovatelia potom prikrížili aj Perzskú mačku.
- Mainská mývalia mačka
Ide mačičku väčšieho rámca, jej optimálna hmostnosť je 9-12 kilogramov. V priemere sa dožíva až pätnásť rokov a je vhodná k deťom. Ide o jedno z najväčších plemien na svete. Typické je hlavou, ktorá nápadne pripomína hlavu rysa. Toto plemeno je dokonca veľmi inteligentné, dá sa vycvičiť ako psík.
- Perzská mačka
Určite si viete vybaviť dlhosrstú mačku s namosúreným výrazom. S najväčšou pravdepodobnosťou ste videli perzskú mačku. Býva stredne veľká, pre obraz jej hmotnosť sa pohybuje od troch do piatich kíl. Jej vek dožitia je nižší, zvyčajne je to okolo desať, maximálne pätnásť rokov. Charakteristický je pre nich malý sploštený noštek a veľmi leňošivý, pokojný temperament. Majú však radi svoj pokoj a tak sú nevhodné do aktívnych rodín s deťmi. Ich krásna dlhá srsť potrebuje dennú starostlivosť, aby neplstnatela a netvorili sa dredy. Preto vznikla druhá varianta uznaná ako samostatné plemeno tzv. exotic, ktorá sa od Perzskej mačky líši len kratšou srsťou. Ostatné plemenné znaky chovatelia cielene zachovali.