Dnešná doba „praje“ alternatívnym spôsobom bývania. A tiež je všeobecne známe tvrdenie, že mnohí mladí Slováci uprednostňujú „mama hotel“ pred svojim vlastným bývaním, z jednoduchého dôvodu- je takmer nemožné stať sa vlastníkom nových priestorov, veď nájmy sú stále vyššie a aj keď je človek zamestnaný, plat mu na takýto luxus skrátka v nejednom prípade nestačí. V lepšom prípade sa môže uspokojiť s nejakým malým bytom na paneláku. Aj toto je však dôvod, prečo si stále viac záujemcov začína všímať mobilné domy.
Hoci pravda, tieto zvykneme považovať za akési sezónne, rekreačné bývanie, ale nie je to podmienkou. Ak je takýto mobilný dom dobre zariadený a prispôsobený k požadovaným podmienkam, dá sa v ňom pokojne bývať aj celoročne. Podľa vybavenia a rozmerov sa potom líši aj ich cena. V prípade záujmu o kúpu takéhoto prechodného či celoročného bývania je preto vhodné už vopred dobre vedieť, k akému účelu ho chcete využiť. Pretože ich využitie je pomerne komplexné.
Pochopiteľne, mobilný dom prispôsobený na celoročné bývanie má vyššiu kúpnu cenu, no stále nižšiu, ako keby ste kupovali rodinný dom. Cena je fér v porovnaní s tým, že takto prispôsobené mobilné bývanie je vybavené kvalitnou izoláciou, kúrením a samozrejme základnými priestormi spolu so zariadením, respektíve štandardnou výbavou.
Štandardná výbava, to je izba so sedacím nábytkom, kuchyňa so spotrebičmi, miestnosti s posteľami a nechýba ani zariadená kúpeľňa s WC. Toto je klasická zostava, hoci samozrejme môže byť aj rozšírená, môže sa líšiť v závislosti od konkrétneho typu domu, v závislosti od cenovej kategórie. Prípadne tu býva aj možnosť nechať si zhotoviť prevedenie a výbavu priestorov na mieru.
Výhody mobilného domu v skratke
- Pre mnohých je to hlavne ich podstatne nižšia kúpna cena oproti rodinným domom a možnosť mobility, teda možnosť nechať si priviesť tento „pojazdný“ dom na pozemok, ak na to máte povolenie.
- Nie ste viazaní iba na miesto, na ktorom napríklad stojí konkrétny panelák a v ňom váš potenciálny byt na sídlisku.