Core pre začiatočníkov

Cvičíte brušáky ale vaše brucho je stále rovnaké? Pomaly strácate motiváciu a tak cvičíte viac, efekt ale aj tak nepríde… Cvičíte zrejme zle. Core je stred tela, môžeme mu hovoriť aj jadro. Sú to ale svaly, ktoré vidieť nebudete. Brušná dutina totiž nie je iba o svaloch vonkajších. Brušné svaly sa delia na niekoľko vrstiev. Cvičenie brušákov preto s cvičením core svalov nemá nič spoločné. Ak naďalej pociťujete bolesti v spodnej časti chrbta, sedávate alebo stojíte zhrbene. Možno ste si všimli zlú koordináciu pohybov pri chôdzi alebo problémy s rovnováhou, je načase sústrediť sa na svaly jadra. 

chcete ploché brucho

Core v skutočnosti netvoria iba brušné svaly. Tento mýtus bol vyvrátený. Do svalov core patria svaly stabilizátorov, kam patrí aj bránica či svaly panvového dna. Radíme sem aj svaly zabezpečujúce pohyb. Dobre známe hamstringy alebo abduktori bedrového kĺbu. Prekvapiť vás môže aj to, že sem spadajú aj svaly trapézov či veľkého sedacieho svalu. Ako vidíte, na zabezpečenie pevného stredu tela proste obyčajné brušáky nestačia. Treba sa zamerať na komplexnejšie cvičenie.

pridanie záťaže

Core je komplex svalov, preto aj cvičenie musí pozostávať so súboru rôznych zameraní. Okrem posilňovania brucha musíme pridať aj záťaž. Pretože práve pridaním záťaže svaly sa svaly spevňujú. Váhu ale pridávame postupne. Postupne intenzitu cvičenia zvyšujeme zaradením izotonických cvikov. Kettlebell je dobrým pomocníkom pri dynamických cvikoch. Napríklad pri farmárskej chôdzi. Zabúdať by sme nemali ani na cviky bráničného dýchania, ktoré nielen napomáha spevňovať core ale aj masíruje vnútorné orgány. Dodáva do tela viac kyslíka a tým napomáha k činnosti mozgu. Ako tréner často krútim hlavou pri výzvach typu 50 brušákov denne pre pekné brucho. Tento všeobecný omyl je ale na škodu. Pretože väčšina cvičencov chce mať plochý pás. Myslite ale na to, že plochý pás potrebuje ubrať z tukových zásob. Tie sa ale nespália primárne cvičením. Na to je potrebné zapojiť kalorický deficit.