Čo budete potrebovať
- Čerstvé šalviové listy
- Lieh – ak sa vám ho nepodarí zohnať, môžete použiť napríklad vodku. Alkohol musí byť bezfarebný a obsahovať čo najviac percent.
- Menšie sklíčko, ktoré môžeme dobre uzavrieť.
Postup výroby tinktúry
- Na začiatok si dobre umyte sklíčko, v ktorom budete tinktúru pripravovať. Nezabudnite ani na vrchnáčik. Nie je na škodu ak oba predmety vyvaríte vo vriacej vode. Tak zabezpečíte to, že na nich neostanú žiadne choroboplodné zárodky. Aj tá najmenšia nečistota totiž dokáže tinktúru znehodnotiť.
- Šalviové listy umyte taktiež. Použite vlažnú vodu, nie horúcu, pretože by ste v nich zabili všetky prospešné látky. Zmyte z nich všetky nečistoty, hlavne zvyšky hliny. Obschnuté, alebo inak poškodené listy odstráňte.
- Teraz môžete listy poukladať do sklíčka. Príliš na nich netlačte a nepoužívajte žiadne kovové predmety. Pomôcť si môžete napríklad drevenou lyžičkou. Listy by nemali byť natlačené príliš natesno. Nad druhej strane by mali zapĺňať celý priestor. Inak by bola tinktúra príliš slabá.
- Posledným korkom je zaliatie alkoholom, alebo liehom. Nalejte ho až po vrch sklíčka tak, aby v ňom ostalo čo najmenej priestoru, kde sa udrží vzduch. na koniec ho dobre zatvorte.
- Sklíčko so šalviou a alkoholom umiestnite na svetlé miesto a nechajte lúhovať minimálne mesiac. čím dlhšie, tým lepšie.
- Po uplynutí tejto doby tinktúru sceďte a šalviové lístky vyžmýkajte. Držte ju v chladničke, aj keď alkohol je trvácnosť predlžuje prirodzene.
Použitie tinktúry
Šalviovú tinktúru môžete pri chorobe používať aj vnútorne. S tým však buďte opatrní, pretože nikdy neviete ako silná sa vám podarila. Pri predávkovaní môžete mať tráviace ťažkosti, alebo celkový pocit nevoľnosti. Urobíte lepšie, ak ju pri bolestiach hrdla použijete ako kloktadlo. Pokiaľ sa vám bude zdať príliš koncentrovaná, pred samotným použitím ju môžete jemne zmiešať s vodou. Druhým dobrým využitím je vyplachovanie úst pri zapálených ďasnách.